Osman Ağa Törenle Anıldı

47. Gönüllü Alay'ın Milis Yarbayı, Atatürk'ün Muhafız Birliği Komutanı, Giresun Belediye Başkanlarından, Kurtuluş Savaşı Kahramanı Osman Ağa, ölümünün 99. yıldönümünde törenlerle anıldı.

PAYLAŞ

47. Gönüllü Alay’ın Milis Yarbayı, Atatürk’ün Muhafız Birliği Komutanı, Giresun Belediye Başkanlarından, Kurtuluş Savaşı Kahramanı Osman Ağa, ölümünün 99. yıldönümünde törenlerle anıldı.

Adının verildiği Osmanağa Meydanı’nda bulunan anıtın önünde düzenlenen ilk törende anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Burada konuşan Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, “Osman Ağa ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nda cepheden cepheye süren eşsiz mücadeleleri sonucunda bugün işgal görmemiş bir şehirde Belediye Başkanı olarak görev yapmanın onurunu yaşıyorum” diyerek, “Bu şehrin, o alayların ne kadar fedakarca bu memleketin geleceğinde ne kadar etkili olduğunu bu ülkeye anlatmalıyız. Bunun için çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

Osman Ağa anma programı daha sonra anıt mezarının bulunduğu Giresun Kalesi’nde devam etti. Giresun Valisi Enver Ünlü ay yıldızlı çelengi Osman Ağa’nın mezarına bıraktıktan sonra Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Can Akengin Sanat Galerisi’nde düzenlenen panelde; Giresun Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Oktay Karaman, Araştırmacı Yazar Hüseyin Menteşoğlu ve Murat Bıyık tarafından Osman Ağa’nın biyografisi ile kurtuluş savaşındaki rolüne ilişkin konuşmalar yapıldı.

Anma programı kapsamında aynı gün Hüseyin Gazi Menteşoğlu arşivinden Milli Mücadele Sergisi açıldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN