Mahalle ve Köy Muhtarlarıyla Toplantı

Vali Ünlü başkanlığında   gerçekleştirilen toplantıya Giresun Belediye Başkanı Av.Aytekin Şenlikoğlu, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Muhammet Sevinç, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, ilgili kurum amirleri, mahalle ve köy muhtarları katıldı.   

PAYLAŞ

Giresun Valisi Enver Ünlü, mahalle ve köy muhtarları ile bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Vali Ünlü başkanlığında   gerçekleştirilen toplantıya; Giresun Belediye Başkanı Av.Aytekin Şenlikoğlu, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Muhammet Sevinç, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, ilgili kurum amirleri, mahalle ve köy muhtarları katıldı.   

VALİ ÜNLÜ “BU TOPLANTININ ÖNEMLİ VE GEREKLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Ünlü, başta Kovid-19 salgını ile mücadele olmak üzere; yaz mevsimi nedeniyle denizde boğulma olayları, okulların açılması nedeniyle okul ve çevre güvenliği, öğrenci servisleri, mahalle ve köylerdeki metruk binalar, fındık hasadı sezonu dolayısıyla fındık tarımı işçileri ve doğal afetler konusunda Giresun İl Merkezinde alınan tedbirler ve bu tedbirlerin sahada uygulanmasına yönelik istişarelerde bulunmak üzere mahalle ve köy Muhtarları ile böyle bir toplantı düzenlediklerine vurgu yaparak “Kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınan tedbirlerin uygulanmasında ortaya çıkan aksaklıkları, alınması gereken ilave tedbirlerin ilgili kurumlara bildirilmesi noktasında en önemli görev muhtarlarımıza düşmektedir. Bu anlamda bu tür toplantılara ve istişarelere çok önem veriyoruz. Pandemi nedeniyle uzun süredir bir araya gelip bu tür toplantılar yapamadık. Fındık sezonunun içerisindeyiz. Okullarımız kısa süre sonra açılacak. Okullarımızın açılması sadece okullarımızın kapısını açmakla bitmiyor. Okul servislerimiz var, okul yollarımızın durumu, okullarımızın eğitim öğretime hazır hale getirilmesi, ihtiyaç ve sorunlarımız gibi ele alınıp görüşülmesi gereken birçok husus var. Bu açıdan bu toplantının önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“BUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK BASİT; AŞI”

Toplantının önemli bir bölümünü Kovid-19 ile mücadele kapsamında yapılması gereken hususlara ayıran Vali Ünlü, aşılamanın önemine dikkat çekerek bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi.

Vali Ünlü “Bizim için en önemlisi hala Kovid-19 ile mücadele. Bu konuda aşıyla birlikte önemli bir mesafe aldık. Karadeniz sahili tamamen mavi oldu. Biz yaklaşık 20 gündür maviyiz. Bu birinci dozun %75’in üzerine çıktığı anlamına geliyor ama bu yetmez ikinci doz aşılmamayı da %75’lerin üzerine çıkartarak bu maviyi korumak istiyoruz. Yoğun bakımdaki doluluk oranımız yönetilebilir ve sürdürülebilir seviyede. Burada aşılama oranının yüksek olmasının buna çok büyük katkısı var. Bu konuda ben değerli muhtarlarımıza ve mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Rehavete kapılmamak gerekiyor. Bundan sonra artık tam kapanma gibi okulların, işyerlerinin kapanması gibi bir tedbirle karşı karşıya kalmak istemiyorsak, bunun çözümü çok basit ‘Aşı’. Aşı olmayanlar maalesef hayatını kaybediyor. Aşı olmayanlar yoğun bakımlarda entübe ediliyor. Şu anda hastanelerde yatanların %90’ın üzerindeki oranını aşısız veya aşısı eksik olanlar oluşturuyor. Ölüm oranları da bu seviyelerde bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu da aşı yaptırmayı tavsiye ediyor. Bizler kimseyi zorlamıyoruz” ifadelerini kullandı.

 “OKULLARIMIZI EĞİTİM ÖĞRETİME AÇMAMIZ GEREKİYOR”

Okullarda yüz yüze eğitime başlanmasının gerekliliğine de vurgu yapan Vali Ünlü “Devletimiz, hayatın normalleşebilmesi için çalışıyor. Okulların açılması da hayatın normalleşmesi için çok önemli. Bunun içinde salgınla mücadeleyi sekteye uğratmamalıyız. Normalleşmeyi artık her şeyin serbest olduğu şeklinde değerlendirmeyelim. Salgınla mücadelede başarılı olmamız için cenazeler, taziyeler, düğünler konusunda da çok dikkatli olmalıyız. Aile fertlerimiz ve yakın akrabalarımızın dışındaki düğünlere katılmayalım. Sadece düğünlerle sınırlı kalmayalım, toplu etkinlikler konusunda çok hassas ve titiz davranalım. Bunlar salgının yayılmasını önlemede çok önemli tedbirler. Şu anda salgını yönetebilir durumdayız ama bu böyle devam edecek anlamına gelmiyor. Okullarımızı eğitim öğretime açmamız gerekiyor. Bu nedenle mutlaka; Temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymaya devam edelim. Aşılarımızı zamanında ve eksiksiz yaptırmamız da çok önemli. Çocuklarımızın geleceği için lütfen bunlara uyalım” dedi.

 “DÜN, ONLAR BİZİM YANIMIZDAYDI BUGÜN SIRA BİZDE”

Geçtiğimiz yıl 22 Ağustos tarihinde Giresun’da meydana gelen sel felaketinin ardından yaşananlara ve yapılan çalışmalara da değinen Vali Ünlü, son günlerde ülkemizde yaşanan yangın ve sel felaketlerinden etkilenenler için düzenlenen yardım kampanyalarına Giresun halkının aşırı duyarlılık göstererek azami desteği vereceğine olan inancını dile getirerek “Dün, onlar bizim yanımızdaydı bugün sıra bizde. Aynı şekilde, hatta daha fazlasıyla bugünde bizim onların yanında olduğumuzu gösterme zamanı. Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi için bu tür yardım kampanyalarına madde veya ayni her türlü desteği verelim” diyerek düzenlenen yardım kampanyaları için destek istedi.

TOPLANTIYA KATILAN KURUMLARDAN BİLGİLENDİRME SUNUMU

Vali Ünlü’nün açılış konuşmasının ardından sırasıyla; Sağlık Müdürlüğü tarafından “Covid-19 Salgını ile Mücadele”, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “Denizde Boğulma Olayları, Okul ve Çevresinin Güvenliği, Öğrenci Servisleri, Metruk Binalar, Fındık Tarım İşçileri”, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Okulların Açılması, Öğrenci Servisleri”, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından “Fındık Tarım İşçileri”, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından “Doğal Afetler” başlıklarında katılımcılara yönelik bilgilendirme sunumu yapıldı.

Muhtarların talep ve önerilerinin ardından yapılan genel değerlendirme ile toplantı sona erdi.   

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN