Karan'dan 2021 Yılı Fındık Sezonu Değerlendirmesi

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, önümüzdeki fındık hasat sezonunda verim ve kalite kaybına uğramamak adına bir seferliğine mahsus üreticilere verilen alan bazlı gelir desteği ile mazot ve gübre desteğine ilaveten dönüm başına 300 lira destek ödemesi yapılmasını istedi.

PAYLAŞ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, önümüzdeki fındık hasat sezonunda verim ve kalite kaybına uğramamak adına bir seferliğine mahsus üreticilere verilen alan bazlı gelir desteği ile mazot ve gübre desteğine ilaveten dönüm başına 300 lira destek ödemesi yapılmasını istedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2021 yılı fındık sezonunu değerlendirdi. 2021 yılı mahsulünün ihracat ve iç tüketim miktarında gerçekleştiğini dikkat çeken Karan bu rağmen yine çok kazananın fındık baronları, az kazananın ise üretici olduğunu kaydetti. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin taban alım fiyatı olan 27.5 lira dışında serbest piyasada işlem gören fındığın ortalama 23-24 lira işlem gördüğünü belirten Karan, son günlerde dolar kurundaki artışa bağlı olarak kilogramda 35 liraya çıkan fındık fiyatının deposunda fındığı bulunan tüccara ve sanayiciye yaradığını kaydetti.

FINDIK 37 TL’DEN 30 TL’YE DÜŞTÜ

Karan, dolar kurundaki hareketliliğin en fazla fındık fiyatını olumsuz yönde etkilediğine vurgu yaparak, “hafta başı serbest piyasada 37 liraya kadar alıcı bulan fındık fiyatı bugün hızlı bir düşüşle 30 liraya geriledi. Bir gün içerisinde fındık fiyatının 7 lira birden değer kaybetmesi normal bir durum değil. 3 dolarda baz alacak olursan en kötü fındık fiyatının bugün 39 lira olması gerekiyor. Ne yazık ki, fındık fiyatında da büyük oyun oynanmakta ve birileri fındık fiyatını kendine lehine çevirmekte” dedi.

GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ FINDIK REKOLTESİNİ ETKİLEYEBİLİR

2022 yılı mahsulü fındığın karanfil doğumuyla dalın ucunda görülmeye başladığını aktaran Karan, “Dünya fındık üretim ve ihracatının lideri olan ülkemizde son yıllar verim ve kalite ön plana çıkmaktadır. Daha fazla üretim ve kaliteli bir fındık üretimi için başlatılan çalışma ve projeler fahiş fiyatlara ulaşan girdi maliyetleri karşısında askıya alınabilir. 500 liraya kadar yükselen gübre fiyatları karşısında geleneksel yöntemle üretim yapan üreticilerimiz dahi bu sene bahçesine ne kışlık nede yazlık gübre atabilir. Ne kadar karanfil açarsa açsın, püskül gibi fındık doğumu olsun, eğer ürün gübre ile desteklenmezse, zamanında zararlılarla ilaçlı mücadele yapılmazsa hasada kadar dalın ucundaki ürününün üçte biri kaybolur gider buda rekolte miktarına eksi olarak yansır. Giresun Ziraat Odası olarak, sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanlığımıza sesleniyoruz. Fındık hasat sezonunda verim ve kalite kaybına uğramamak adına bir seferliğine mahsus üreticilere verilen alan bazlı gelir desteği ile mazot ve gübre desteğine ilaveten dönüm başına 300 lira destek ödemesi yapılmalı. Bu destek hem fındık üreticisi için hem de ülkeye önemli miktarda döviz girdisi sağlayan fındık için son derece önemlidir” dedi.

TARIM BAĞ-KUR PRİMİ 1.668.83 TL OLDU

Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, asgari ücrete yapılan yüzde 50 oranındaki artışa bağlı olarak, 2022 yılı tarım BAĞ-KUR priminin 1.668,83 TL olduğunu hatırlatarak, “Bu miktarı çiftçilerimizin ödemesi imkânsızdır. Bu nedenle yüzde 44,87 oranındaki prim artışına kolaylık sağlanmalı, prim ödeme gün sayısı 15 güne indirilmelidir. Çiftçilerimizin primlerine uygulanan yüzde 5’lik hazine teşvik indirimi en az enflasyon oranında artırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

KONU YARGI AŞAMASINDA

Basın mensuplarının FİSKOBİRLİK’te yaşanan olaylarla ilgili sorularına da yanıt veren Karan, şahsının FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde usulsüz bir şekilde düşürülmesiyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu, yargı sürecinin devam ettiğini kaydetti.

Fındık sektöründe bir dünya markası olan FİSKOBİRLİK’in Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar ile ilgili skandal iddialarla gündeme gelmesine ilişkin bir soruya ise Karan, bu iddiaların FİSKOBİRLİK’e büyük zarar verdiğini ve itibarını zedelediğini söyledi. Karan, “kamuoyunun da bildiği gibi Giresun’da 53 köy muhtarı başta olmak üzere Cumhuriyet Halk

Partisi İl Başkanı Fikri Bilge, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ertuğrul Gazi Konal ve Gelecek Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Başer tarafından FKB Başkanı Lütfi Bayraktar istifaya davet edildi. Ancak şuana kadar Bayraktar’dan bir açıklama gelmedi. Suskunluğunu koruyor. Bizde merakla bekliyoruz. Şahsımın görüşü eğer iddia edildiği gibi ortada bir taciz varsa istifa etmesi Fiskobirlik adına en doğru karar olacaktır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi FİSKOBİRLİK hiç kimsenin babasının malı ve saltanat kayığı değildir. Hele ki, böyle bir iddiayla adına leke sürülmesi kabul edilemez” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN