Kadın Kooperatifleri Doğu Karadeniz Buluşması Yapıldı

PAYLAŞ

Giresun Valisi Enver Ünlü,  video konferans (VKS) yöntemiyle, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında düzenlenen “Kadın Kooperatifleri Doğu Karadeniz Buluşması” konulu çevrimiçi toplantıya katıldı.

Karadeniz Bölgesinin doğusunda yer alan Giresun, Amasya, Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Ordu, Rize, Tokat ve Trabzon illeri olmak üzere 9 ilin valileri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürleri ve kadın kooperatifleri temsilcilerinin katılımıyla yarısı çevrim içi yarısı da yüz yüze gerçekleştirilen toplantıda, Cumhurbaşkanlığının “Birinci 100 Günlük İcraat Programı” içerisinde yer alan kadın kooperatifleri ile ilgili “Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin arttırılması”  eylem başlıkları altında yer alan hususlarla ilgili yapılan çalışmalar değerlendirildi.

VALİ ÜNLÜ : “TÜM ÇALIŞMALARIMIZI BÜYÜK BİR ÖZVERİ İLE YERİNE GETİRMEKTEYİZ.”

Toplantıda, Kadın Kooperatifleri ile ilgili Giresun ilinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Ünlü “Kadın kooperatiflerinin çoğalması ve katılımcılarının artması; kadınlarımızın daha güvenilir ve iyi çalışma koşullarına ulaşmasına, finansal hizmetlere erişmesine ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete çözüm üretilmesine katkı sağlayacağı inancındayız. Giresun İli olarak kadına yönelik şiddet ile mücadelede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Adli mercilerce iş birliği içerisinde şiddetin önlenmesi ve kısa zamanda müdahale edilebilmesi hususlarında var gücümüz ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Paydaş kuruluşlar ile koordinasyonun sağlanmasında tüm çalışmalarımızı büyük bir özveri ile yerine getirmekteyiz.

Giresun Valiliği olarak Kadın Kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin arttırılması için gerekli tüm faaliyetlerin yerine getirilmesi hususlarının takipçisi olmaya devam ediyoruz.

Bu vesile ile ilgilerinden ve desteklerinden dolayı Sayın Bakanımıza şükranlarımızı arz ederken, toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

GİRESUN’DA ÇALIŞMALAR 2019 YILINDA BAŞLATILDI

Giresun İlinde bu eylemlerin gerçekleştirilmesi amacıyla Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü ve Ticaret İl Müdürlüğü’nün katılımlarıyla “Kadın Kooperatifleri” alanında çalışmalar başlatıldı.

Başlatılan çalışmalar kapsamında 28.06.2019 ve 19.07.2019 tarihlerinde paydaş kuruluşlar ile toplantılar düzenlendi. Bu toplantılarda “2020 Çalışma Planı” oluşturuldu. 2020 Çalışma Planı çerçevesinde Bulancak ilçesi İnece Köyünde Kooperatif ziyareti yapıldı.

İLİMİZDE 3 ADET KADIN KOOPERATİFİ KURULDU

2020 yılı içerisinde Pandemi sebebi ile çalışmalar sınırlandırılırken yapılan bu çalışmaların sonucunda Giresun İlinde üç adet Kadın Kooperatifleri kuruldu.

Tamzara Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi: İlimizde kurulan ilk kadın kooperatifidir. 2019 yılında kurulmuş olup kooperatif başkanı Hatice Sevgi Üstündağ’dır. 23 kadın ortağı bulunan kooperatif ‘Tamzara Mahallesi Muharrem Özsan Caddesi No:53/4 Şebinkarahisar/Giresun’ adresinde faaliyetini sürdürmektedir. Kooperatifin faaliyet alanları doğadaki ürünlerin üretim ve pazarlamasını sağlamak olup gıda (Ceviz, lavanta, kantaron yağı, alıç, üzüm sirekesi) ve tekstil (Hediyelik eşya, el yapımı oyuncak, el işleri vb.) alanlarında faaliyetini sürdürmektedir. Şu anda Tamzara Mahallesi'nde Pazar günleri kurulan Ekolojik Pazar'da satış yapılmaktadır. Ticaret Bakanlığı'nın Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) kapsamında hazırladıkları Makine/Ekipman Alımı ile ilgili projesi Merkez Proje Komisyonu tarafından kabul edilmiş olup, hibe desteği almaya hak kazanmıştır.

Soğukpınar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi: 2020 yılında kurulmuş olup kooperatif başkanı Leyla Geçal’dır. 7 kadın ortağı bulunan kooperatif ‘Merkez Mahallesi Delen Caddesi No:26 Soğukpınar Beldesi Espiye/Giresun’ adresinde faaliyetini sürdürmektedir. Kooperatifin faaliyet alanları doğada kendinden yetişen ürünlerin (çilek, kekik vb.) üretim ve pazarlamasını yapmak olup sadece gıda üzerine faaliyette bulunmaktadır. Pandemi nedeniyle şu an satış-pazarlama süreci sadece sosyal medya üzerinden yapılmaktadır. Kooperatif yer konusunda ve Makine/Ekipman konusunda sıkıntı yaşamaktadır (Örn. Kurutma makinesi vb.) Kooperatif herhangi bir kurumdan destek almamıştır.

Giresun Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi: 2020 yılında kurulmuş olup kooperatif başkanı Gülcan Günaydın’dır. 9 kadın ortağı bulunan kooperatif ‘Çınarlar Mah. Fevzi Paşa Caddesi Jandarma Okulu Sokak No:5 Merkez/Giresun adresinde faaliyetini sürdürmektedir. Kooperatifin faaliyet alanları gıda, hediyelik, eşya, el işleri olup yöresel ürünlerin ve kadınların evde yaptıkları ürünlerin üretim ve pazarlamasının yapılması planlanmaktadır. Aktif faaliyetleri bulunmamaktadır. Belediye menşeili oldukları için işlemleri Belediye tarafından yürütülmektedir. Kooperatif herhangi bir kurumdan destek almamıştır.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN