İnsan Ticareti İle Mücadele Koordinasyon Toplantısı

İl İnsan Ticareti ile Mücadele Koordinasyon Komisyonu toplantısı yapıldı. Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile yapılan toplantıda, İl Göç İdaresi Müdürlüğü uzmanları tarafından insan ticareti konusunda bilgilendirme sunumu yapıldı.

PAYLAŞ

İl İnsan Ticareti ile Mücadele Koordinasyon Komisyonu toplantısı yapıldı.

Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile yapılan toplantıda, İl Göç İdaresi Müdürlüğü uzmanları tarafından insan ticareti konusunda bilgilendirme sunumu yapıldı.

Toplantıda, insan ticaretinin kapsamı ve mücadele yöntemleri anlatılarak toplantıya katılan kurum yetkilileri ile kapsamlı bir değerlendirme yapıldı.

Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, son yıllarda Türkiye’ye komşu ülkeler, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Afganistan’daki gelişmelerden dolayı, düzensiz göçlerin gerçekleştiği, göçmenler başta olmak üzere yeni arayışta olan kişilerin de insan ticareti yapanların hedefi haline geldiğini kaydetti. Tanrıseven, kamu kurumları ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile yasadışı göç ile olduğu gibi insan ticareti ile mücadele konusunda gereken bilgilendirme ve mücadelenin sürdürüldüğünü kaydetti.

30 TEMMUZ DÜNYA İNSAN TİCARETİ İLE MÜCADELE GÜNÜ

30 Temmuz tarihi Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca Dünya İnsan Ticareti ile Mücadele Günü olarak belirlemiştir.

İnsan Ticareti “İnsanlığa karşı işlenen suçlar” arasında yer almakta ve modern kölelik olarak kabul edilmektedir. Özellikle kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere, insan onuruyla bağdaşmayacak şekilde mağdurlardan yararlanılarak, daha çok insanların cinsel ve emek sömürüsü olarak çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’de bu alandaki çalışmalar için yetkilendirilen Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, ulusal ve uluslararası işbirlikleri ile yürüttüğü projelerle insan ticareti mağdurlarının hayatına dokunmakta ve toplumsal farkındalığı arttırmak üzere girişimlerde bulunmaktadır.

Bu bağlamda “Zorla çalıştırılma, fuhşa konu olma, zorla hizmet ettirme, zorla evlendirme, organ ve dokularından yararlanma, çocuk işçiliği, çocukların suçta kullanılmaları ve çocukların dilendirilmesi, evlatlık verilmesi” gibi durumlarda kolluk birimleri, ilgili kamu kurumları ve STK’lar ile iletişime geçilmesi ya da Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün 157 YİMER (Yabancılar iletişim Merkezi) hattına bilgi verilmesi durumunda muhtemel mağdurların tespiti ve koruma altına alınması sağlanacaktır.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN