Hasara Uğrayan Yollarda Yapılan Çalışmalara İnceleme

Giresun Valisi Enver Ünlü, Yağlıdere ilçesini ziyaret ederek, 22 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen sel afetinde hasara uğrayan yollarda yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

PAYLAŞ

Giresun Valisi Enver Ünlü, Yağlıdere ilçesini ziyaret ederek, 22 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen sel afetinde hasara uğrayan yollarda yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Yağlıdere ilçesi ziyaretine İl Özel İdaresi Konkasör Tesislerinde incelemelerde bulunarak başlayan Vali Ünlü, tesisle ilgili Kaymakam Yusuf Akın, Belediye Başkanı Yaşar İbaş ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selçuk Aslan'dan bilgi aldı.

Yağlıdere ilçe sınırları içerisinde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından ihale edilerek yapıl çalışmaları ve yapılması planlanan işler hakkında DSİ Bölge Müdürü Dr.Emre Akçalı’dan bilgi alan Vali Ünlü, çalışmaları yerinde inceledi. Bölge Müdürü Akçalı, Vali Ünlü’ye verdiği bilgide; Yağlıdere İlçe Stadyumu mevkiinde toplam uzunluğu 506 metre olan kagir taşkın koruma duvarı, Salimbükü mevkiinde 300 metre uzunluğunda taş tahkimat, Ümütbükü mevkiinde 400 uzunluğunda taş tahkimat, Ortaköy Sancar mevkiinde 100 metre harçlı kagir duvar ve Gültepe mevkiinde 80 metre harçlı kagir duvar imalatının “Giresun İli Taşkın Sonrası Taşkın Hasarları” işi kapsamında alınarak arazide çalışmalara başlandığını bildirdi.

Yağlıdere Vadisi Islahı 2.Kısım (Memba ve Mansap Tedbirleri) kapsamında 2020 yılı itibariyle imalatlara başlanıldığı bilgisi veren Bölge Müdürü Akçalı, şuana kadar yapılan imalatların tahakkuk tutarının 6 milyon 370 bin 838 TL olduğunu, bu imalatların ise Yağlıdere ilçe merkezinde 260 metre uzunluğunda TCK tipi harçlı kagir duvar, 170 metre uzunluğunda mevcut harçlı kagir duvar üzeri 50 cm betonarme duvar yükseltme imalatı, Ahalı mevkiinde 600 metre harçlı kagir taşkın koruma duvarı, 70 metre uzunluğunda beton ağırlık U kanal imalatı olduğunu belirtti.

Yağlıdere ilçe merkezini taşkınlardan korumak amacıyla Tepeköy mevkiinde bir adet tensip bendi imalatına başlandığını belirten Akçalı, yine aynı iş kapsamında Yağlıdere Merkez, Üçttepe Merkez ve Ümütbükü mevkilerinde 3 tane araç köprüsü, Yağlıdere ilçe merkezinde ise 1 tane yaya köprüsü olmak üzere toplam 4 adet köprü projesinin bulunduğunu ifade etti.   

Yağlıdere ilçesinde Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla ilgili olarak, Karayolları Bölge Müdürlüğü Yol Yapım Baş Mühendisi İlker Tıravaç’tan bilgi alan Vali Ünlü, çalışmaların biran önce tamamlanması talimatı verdi. Karayolları tarafından Yağlıdere ilçesindeki muhtelif köy grup yolları (4.Grup) sel hasarlarının giderilmesi ve trafik güvenliğinin sağlanması için muhtelif kilometrelerde toprak işleri, sanat yapılara, köprü işleri, üstyapı işleri ve çeşitli işlerin yapılması işinin 17 Mayıs 2021 tarihinde 42 Milyon 327 bin 24 TL bedelle ihale edildiği ve 7 Haziran tarihinde yüklenici firma tarafından çalışmalara başlanıldığı bildirildi.

Vali Ünlü, Yağlıdere ilçesi Ortaköy mevkiinde Karayolları tahkimat duvarı ve Koçulu Köyü köprü inşaatı ile Yeşilyurt Köyü Bük Mahallesinde yapımı devam eden istinat duvarı ve menfez inşaatlarında incelemelerde bulundu.

Yeşilyurt Köyünde AFAD tarafından TOKİ kanalıyla yapımı devam eden, mülkiyeti hak sahibi aileye ait taşınmaz üzerine altı ahır üstü konut şeklinde inşaa edilen afet konutunda da incelemelerde bulunan Vali Ünlü, yapılan konutların köy yaşamına ve bölgesel mimariye uygun şekilde modern bir tarzda yapılmış çok güzel bir çalışma olduğunu belirterek “"Köy Tipi Afet Konutları Projesi kapsamında hak sahibi afetzedelerimiz için yapılan; bodrum katı ahır ve depodan, zemin katı ise yaşam alanından oluşan örnek bir konutta incelemelerde bulunduk” dedi. Burada karşılaştığı küçük bir kız çocuğuna AFAD’a hazırlık sırt çantası ile çeşitli hediyeler veren Vali Ünlü, yaptığı paylaşımda “Günü onlarla geçirmek gibisi yok” dedi.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN