Giresun Yeşilay Derneğinden Ziyaret

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Giresun Yeşilay Derneği yönetim kurulu üyeleri Başkan Ali Rıza Anapa başkanlığında Vali  Harun Sarıfakıoğulları’nı makamında ziyaret etti. 
 
Yönetim Kurulu üyelerini tanıtan Anapa, derneğin amacı ve faaliyetleri hakkında Vali Sarıfakıoğulları’na bilgi sundu.
Giresun Yeşilay Şubesinin 07 Ocak 2015 tarihinde kurulduğunu belirten Başkan Anapa, Derneğin kuruluşundan itibaren Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu ile ortak çalışmalar ile “Bağımlılıklarla mücadele” adı altında çalışmalar sürdürdüğünü söyledi.
Giresun Yeşilay Şubesinin tütün, madde bağımlılığı, alkol, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanlarında önleyici ön çalışmalar yaptığını, Madde bağımlılıklara karşı farkındalık adı altında “Bi liran var mı ?” adlı çalışmayı başlattıkları bilgisini verdi.
2017 Yılı Yeşilay Hafta Etkinlikler kapsamında Valilik, Belediye, Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Giresun Üniversitesi Rektörlüğü, Giresun İl Özel İdare Genel Sekreterliğine protokol ziyaretlerinde bulduklarını da belirten Başkan Anapa, Hafta Etkinliğini adı altında Yeşil Giresun Şubesi önünden başlayıp Ataparkta biten yürüyüş ve meydanda stand çalışması yapıldığını, Giresun Üniversitesi Rektörlüğünden başlayıp Ataparkta biten bisiklet etkinliğinin yanı sıra okullara da ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Vali Sarıfakıoğulları; Yeşilay Derneği Başkanı Anapa ve yönetim kurulu üyelerine çalışmalarında başarılar dileyerek, madde ve alkol bağımlılığının çağımızın en önemli problemlerinden biri olduğunu, gelecek nesilleri madde bağımlılığı ve zararlarıyla ilgili bilinçlendirmek ve onları birer Yeşilay gönüllüsü yapabilmek için başta aile olmak üzere toplumun her kesimine görevler düştüğünü söyledi.
 
Bi liran var mı kampanyası nedir?
Dışarıda sizden para isteyen bir kişiyi geri çevirmemek, belki de farkında olmadan o kişinin bağımlılık yapıcı maddeye ulaşmasını kolaylaştırıyor. Yeşilay da bu şekilde amacına ulaşmayan paraları hatırlatmak ve paralarını daha değerli bir amaç uğruna kullanmalarını sağlamak amacıyla duyarlı tüm vatandaşlarımıza “Bağımlılığa değil, bağımlılıkla mücadeleye destek olun” diyor. Destek ve bilgi için biliranvarmi.com sitasini ziyaret edebilir ve bağışta bulunabilirsiniz ayrıca 1 TL ya da YEŞİLAY yazıp 2423’e gönderilen SMS’lerle, bağışçılar Yeşilay’a 1 TL destekte bulunabiliyor.
 
Yedam (Yeşilay Danışma Merkezi)
YEDAM çalışma faaliyetleri olan; danışma hattı, sosyal destek ve yüz yüze psikolojik danışmanlık üzerinden 3 ayakta hizmet vermeyi amaçlamaktadır. YEDAM’la amaçlanan alkol/madde bağımlısı olan bireylerin hayata tekrar kazandırılması, günlük hayatlarını devam ettirirken hayat kalitelerinin yükseltilmesiyle sosyal hayata uyum sağlama sürecinde gerekli sosyal desteğin verilmesi ve kişinin temiz kalmaya teşvik edilmesidir. Bu kapsamda da YEDAM kadrosundaki uzman klinik psikologlar ve sosyal hizmet uzmanlarının iş birliğinde bağımlılık sorunu olan bireylere ücretsiz psikososyal destek vermeyi hedeflemektedir. Bağımlılık sorunu olan bireylere tıbbi tedavinin bir alt basamağı olarak rehabilitasyon ayağında yeni bir dünya yerine kendi dünyalarını yaşanılır kılacağı bir seçenek sunmaktır.

YEDAM Danışma Hattı ülkemizden herkesin ulaşabileceği 444 7 975 (444 7 YSL) bir çağrı merkezi olarak telefonun bir ucunda alanında eğitimli psikologlar tarafından bağımlılık konusunda soru ve sorunları olan kişilere online olarak bağımlılıkla ilgili nitelikli bilgi sunulması sağlanmaktadır. Aynı zamanda psikolojik danışmanlık ve sosyal destek hizmetleriyle alkol ve uyuşturucu tedavisi gören/görmüş bireylerin hem kendilerine hem de ailelerine yönelik ücretsiz ayaktan danışmanlık, rehabilite hizmeti vermeyi planlamaktadır. Diğer yandan bu süreç; halkın ve hedef kitleye hizmet sunan uzmanların alkol/madde bağımlılığı ve bağımlı kişilere yaklaşımda bilgi, bilinç ve donanım kazandığı ve alanda hizmet veren pek çok kurum/kuruluşun dahil olduğu bir işbirliği sürecidir. Daha fazla bilgi için yedam.org.tr sitesine ziyaret edebilirsiniz
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN