Giresun'da Sel Felaketinin İzleri Siliniyor

Vali Ünlü, Giresun'da 22 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen sel afetinin izlerinin silinmesi için yapılan çalışmaları sıkı takip altına aldı. Sık sık çalışma bölgelerinde incelemelerde bulunan Vali Ünlü, 14 Eylül Salı günü bu kapsamda Espiye ilçesine gerçekleştirdiği ziyarete Espiye Belediyesinden başladı.

PAYLAŞ

Vali Ünlü, Giresun’da 22 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen sel afetinin izlerinin silinmesi için yapılan çalışmaları sıkı takip altına aldı.

Sık sık çalışma bölgelerinde incelemelerde bulunan Vali Ünlü, 14 Eylül Salı günü bu kapsamda Espiye ilçesine gerçekleştirdiği ziyarete Espiye Belediyesinden başladı.

Belediye Başkanı Mustafa Karadere’yi makamında ziyaret eden Vali Ünlü, belediyenin çalışmaları hakkında Başkan Karadere’den bilgi aldı.

Espiye Belediyesi Meclis Salonunda, Vali Enver Ünlü Başkanlığından; Belediye Başkanı Mustafa Karadere, Karayolları 10.Bölge Müdürü Mehmet Aşık, DSİ.22 Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Kişi, İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Barbaros Demirkaya ve ilgili birim sorumlularının katılımıyla,  geçtiğimiz yıl 22 Ağustos’ta yaşanan sel afetinden etkilenen bölgelerde yapılan çalışmalarla ilgili bir durum değerlendirme toplantısı yapıldı.

VALİ ÜNLÜ “ÇALIŞMALARDA ÖNEMLİ MESAFELER KAT ETTİK”

Vali Ünlü, toplantıda yaptığı konuşmada “Giresun ilimizde geçtiğimiz yıl büyük bir afet yaşadık. Bu afetin yaralarının sarılması için acil ve öncelikli konularda başlatılan çalışmalarda önemli mesafeler kat ettik. Afetin izlerinin tamamen silinmesi için yapılan çalışmalar devam ederken, afet döneminden sonra, özellikle bu yıl aralıksız devam eden yağmurlar nedeniyle çalışmalarımız güçlükle yürütülmektedir. Sonrasında da biliyorsunuz Rize ve Artvin illerimizde yaşanan sel felaketi ardından Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki yangınlar, Batı Karadeniz’deki büyük sel felaketi yaşanması nedeniyle İlimizde çalışma yapması gereken arkadaşlarımızın pek çoğu bu bölgelere sevk edildi. Çok şükür yavaş yavaş bütün bölgelerimiz normale dönmeye başladı. Bizde de çok şükür bu Ağustos ayındaki şiddetli yağışlardan ilimiz genelinde bir sıkıntı yaşanmadı. Buradaki kuruluşlarımızın aldığı etkili tedbirler ve gösterdikleri hassasiyet bu konuda etkili oldu. Bu hususta ben yöneticilerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bir de kış gelmeden almamız gereken tedbirler var. Bu nedenle hep beraber bugün ve ilerleyen günlerde hep birlikte sahaya çıkacağız, sürekli sahalarda olacağız ve eksiklerimizi göreceğiz. Bu alanda görmemiz gereken yolları yerinde göreceğiz, kış gelmeden ana arterleri, ana yolları ve işlerin büyük bölümünü bitiririz diye ümit ediyoruz. Önümüzdeki yıla herhalde daha çok ince işler ve ufak tefek çalışmaları yapacağız diye düşünüyoruz” dedi.

BÖLGE MÜDÜRÜ AŞIK “İŞLERİN 2022 DE BİTİRİLMESİ PLANLANMAKTADIR”

Karayolları 10.Bölge Müdür Aşık’da yaptığı açıklamada “Selden sonra köylerimizde yaşanan afet izlerini silmek üzere AFAD tarafından aktarılan ödeneklerle birlikte bölgedeki hasarların giderilmesi için yapılan tespitlere göre bir ihale programı yapılmıştı. Yapılan bu çalışmalar sonucunda Giresun ilimizde 7 grup halinde, 18 Mayıs tarihi itibariyle 22 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen afet kapsamındaki yolların ihaleler yapıldı. Bunlardan 5 gruba dahil olan Espiye Vadisi’nde bulunan grup köy yollarında yapılan çalışmaların incelemesine sizlerle birlikte başlamış olduk. 5. grup ihale işinin bünyesindeki Güce ve Espiye ilçelerinde yer alan köy yollarının ihale edilen kesimlerindeki çalışmalar devam etmektedir. Bu hususla ilgili olarak şöyle bir özet geçersek; bu ihaleler yapılırken, daha doğrusu ilk sel anında 22 Ağustos 2020 tarihinde yaşanan selden sonra Özel İdare ekiplerimizle birlikte afetten hasar gören grup köy yollarının tespiti arkadaşlarımız tarafından yapıldı. Gruplar halinde hasar tespit Komisyonları kurup, köy yollarında tek tek hasar tespiti yapıldı. Bu tespitler sonucunda yerinde yapılan çalışmalarla yapılacak işler tek tek belirlendi ve ihale aşamasına getirildi. Meydana gelen afetin büyüklüğü göz önüne alındığında çok önemli mesafeler kat ettik. Birçok bölgemizde çalışmalar başlatılmış olup ağırlıklı bölümünün bu yıl içerisinde, işlerin tamamının da 2022 yılı içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Espiye Belediyesindeki değerlendirme toplantısının ardından Vali Ünlü ve beraberindeki heyet, Güce ve Espiye ilçelerinde 3 adet grup köy yolunun dahil olduğu 5.Grupta yer alan bölgelerde incelemelerde bulundu.

Vali Ünlü, Gürağaç ve Ericek mevkiinde devam eden çalışmaları yerinde inceledi ve çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan Gürağaç-Fındıklı ve Soğukpınar-Ericek Grup yolunda toplam 29,5 km’lik bölümde çalışmalar devam etmektedir. Gürağaç-Fındıklı Grup yolunun 0+00 ile 7+500 km.’leri arasında taş ve beton duvar,  19 adet menfez ve köprü ile Soğukpınar-Ericek Grup yolunun 0+00 ile 23+050 km.leri arasında taş ve beton duvar,  45 adet menfez (4+120 km’de 1 adet menfez yerine duruma göre köprü) yapımı planlanmıştır.

İl Özel İdaresi tarafından yapımı üstlenilen yan yollardaki çalışmalar da devam etmekte olup Vali Ünlü, Espiye ilçesi Ericek Köyü 3. Etap 1 grup ve 4. Etap 1. grup ihalesi yapılan Kökdiken Mahallesi ve Topbaşı Mevkindeki istinat duvarlarının mahallinde incelemede bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Verilen bilgide; 15 adet kutu menfez, 39 adet taş istinat duvar işine 10 Ağustos tarihinde başlandığı ve 6 Ocak 2021 tarihinde işlerin bitirilmesinin planlandığı,  şu ana kadar %12’lik bölümü tamamlanan işlerin bitirilmesi için kalan sürenin 113 gün olduğu belirtildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 22.Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmaları da yerinde inceleyen Vali Ünlü’ye DSİ 226.Şube Müdürlüğü tarafından Güce ilçesinde makinalı çalışma kapsamında Gelivera Deresi güzergâhında 25 km mesafede dere yatak tanzimi yapıldığı ve yaklaşık 3 Bin 500 m3 rusubi malzeme temizliğinin yapıldığı bilgisi verildi.

Yine; DSİ Genel Müdürlüğünce 2021 yılı yatırım programına alınan “ Giresun-Güce Boynuyoğun Köyü Böğürtlenbükü “ taşkın kontrol işinin 04.01.2021 tarihinde ihale edildiği, bu iş kapsamında 1 adet Tersip Bendi,2 adet Yaya köprüsü, 1 adet araç Köprüsü ile Elmacık Deresinde 180 m kargir duvar, 540 m tahkimat, Özlüce Deresinde 365 m kargir duvar imalatları bulunduğu belirtildi.

Vali Ünlü’ye Espiye ilçesi Ericek Köyünde DSİ tarafından yapılan ve yapılacak olan çalışmalara hakkında da bilgi veren yetkililer; Espiye ilçesi Ericek mevkiinde DSİ 226.Şube Müdürlüğünce makinalı çalışma kapsamında 22 Ağustos 2020 sel sonrasında 4 Ekskavatör, 2 Yükleyici ve 6 kamyon ile heyelan ile gelen malzeme kaldırılarak grup yoluun ulaşıma açıldığı ve dere yatak tanzimi yapıldığı bilgisi aktararak, Giresun-Espiye Karadona Vadisi 2.Kısım işinin 2021 yılı ek programına girdiğini bildirdiler. Ericekte yapılması planlanan ana dere de 2 Bin 812,5m duvar ve korkuluk, 2 araç 2 yaya köprüsü, Kadı deresinde 580 m duvar ve korkuluk,  2 adet menfez, Cami deresinde Bin 305m duvar ve korkuluk, 6 adet menfez ve Tez deresinde Bin 6,5 m duvar ve korkuluk ile 2 adet menfez yapılmasının planlandığı bilgisini verdiler.

Vali Ünlü, yapılan çalışmalar için teşekkür ederek, işlerin aksatılmadan, aynı hassasiyet ve ciddiyetle devam ettirilmesi talimatı verdi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN