Fındık Alımlarının İlk Ödemesi Yapılıyor

PAYLAŞ

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'dan fındık alım ve ödemelerine ilişkin yapılan açıklama:


Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, üreticilerin 19 Ağustos'tan itibaren randevu almaya ve 24 Ağustos'tan itibaren de fındıklarını TMO'ya satmaya başladığını belirterek, “Ödemeler Lisanslı depoya teslimde peşin, diğer alım noktalarına teslimlerde 10 gün içinde yapılacaktır. Ancak, alımların başladığı Pazartesi gününden bugüne kadar teslim edilen fındık bedellerini, 10 gün beklenmeden Cuma günü üreticilerimizin hesaplarına aktaracağız.” dedi.  

    Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL ile birlikte Kurumumuzun geniş katılım sağladığı “2020 Yılı Fındık Alım Töreni” Giresun'da düzenlendi. Törende bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ fındık alımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
    Konuşmasına Giresun'da yaşanan sel felaketinden dolayı şehit olan askerlerimize ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileyerek başlayan Bakanımız PAKDEMİRLİ “İnşallah, vatandaşlarımızın yaralarını çok hızlı bir şekilde saracağız. Bunun için bölgeye, Bakanlığımızın imkânlarını seferber ettik" diye konuştu.

FINDIK DENİNCE İLK AKLA GELEN ÜLKE TÜRKİYE

 
     Bugün, Dünyada fındık denince akla ilk Türkiye'nin geldiğini vurgulayan Bakanımız PAKDEMİRLİ şöyle devam etti:

    "Türkiye'de fındık denilince ise, açık ara Karadeniz ve Giresun gelir. Fındık, bizim stratejik ürünümüz. Dünya fındık alanlarının %76'sına sahibiz. 734 bin hektar alanda ürettiğimiz fındık, 612 bin aileye gelir kapısı olmuştur. Fındık üretiminde Dünya lideri olan Türkiye, üretiminin %70'ini, ihracatının ise %76'sını tek başına yapmaktadır. Fındık, bugün ülkemiz tarım ihracatının bir numaralı ürünüdür. Ürettiğimiz fındığın % 80'ini ihraç ediyoruz. Bu bizim için bir iftihar tablosudur. Tarımsal ihracat gelirimizin %12'si fındıktan geliyor. 100'den fazla ülkeye, yılda ortalama 250 bin ton iç fındık ihraç ediyoruz. İhraç birim fiyatlarında, son 1 yılda %16'lık bir artış sağladık. Geçen yıl kilogramı 5,80 Dolar olan fındık ihraç fiyatı, bugün itibariyle 6,72 dolara yükseldi. Bu artışla, ihraç edilen 335 bin ton fındıktan, ilave 300 milyon Dolarlık bir katkı sağlandı. Bu ilave ihracat artışının 50 milyon Doları Giresun ekonomisine, Giresun esnafına, Giresunlu vatandaşımıza doğrudan katkı sağladı. Fındık ihraç geliri ise 2 milyar Dolara ulaştı. İnşallah fındık ihracatında rekorlar kırmaya devam edeceğiz"

    Karadeniz'in kalite, tadı ve içerdiği yağ oranı ile Dünya'nın en kaliteli fındığını yetiştirdiğini belirten PAKDEMİRLİ " Biliyoruz ki; fındık denilince akla Giresun ve Levant gelir. Giresun'da 116 bin çiftçimizden, yaklaşık %73'ü yani 85 bini fındık üretimi yapıyor. Biz de, üretimi artırmak ve katma değere çevirmek için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.


DESTEKLERLE GİRESUN KALİTE FINDIĞIN KİLOGRAMI 25,5 LİRAYA ÇIKTI


    Fındık üretimini ve piyasaları günlük takip ettiklerini ve üreticiyi mağdur etmeyecek, geliri artıracak tüm tedbirleri aldıklarını ifade eden Bakanımız PAKDEMİRLİ "2019 yılında Fındık alım fiyatını, Cumhuriyet tarihinde ilk kez hasat öncesinde, yani fındık dalda iken açıkladık. Geçen yıl TMO tarafından kilogramı 16,5-17 Liradan fındık alımı yaptık. Açıkladığımız fiyatlar; üreticiler, üretici örgütleri, ilgili STK'lar, yani bütün kesimler tarafından memnuniyetle karşılandı. Ayrıca, üretimin devamlığına ve piyasaların doğru şekillenmesine de büyük katkı sağladı. Hasat dönemi düşme eğiliminde olan fındık fiyatları hızla toparladı ve sezon içerisinde 18-20 Lira civarında seyretti. Böylece kg başına 3-4 Lira gibi artış ile fındık üreticilerimizin cebine ve Karadeniz ekonomisine en az 2 milyar Liralık fazladan gelir sağlanmış oldu.

    2020 yılı fındık fiyatları ise yine hasattan önce, 27 Temmuz'da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı. TMO üzerinden; Giresun kalite fındığı 22,5 Liradan, Levant kalite fındığı 22 Liradan, Sivri kalite fındık ise 21 Liradan alıyoruz. Yine, randıman ve Bakanlığımız destekleri ile birlikte Giresun kalite fındığın kilogram alım fiyatı 25,5 liraya çıkmıştır. Böylece fındık alım fiyatında son 1 yılda ortalama %33, son iki yılda ise ortalama %55 artış sağladık ve üreticilerin yüzünü bir kez daha güldürdük" değerlendirmesinde bulundu.

    BUGÜNE KADAR ALIMI YAPILAN FINDIKLAR İÇİN CUMA GÜNÜ ÖDEME YAPILACAK

    
    Üreticilerin 19 Ağustos'tan itibaren randevu almaya ve 24 Ağustos'tan itibaren de ürünlerini TMO'ya satmaya başladığını söyleyen Bakanımız PAKDEMİRLİ sözlerini şöyle sürdürdü:

    "Buradan şunun da müjdesini vermek istiyorum. Ödemeler Lisanslı depoya teslimde peşin, diğer alım noktalarına teslimlerde 10 gün içinde yapılacaktır. Ancak, alımların başladığı Pazartesi gününden bugüne kadar teslim edilen fındık bedellerini, 10 gün beklenmeden Cuma günü üreticilerimizin hesaplarına aktaracağız.

    TMO'ya fındık alım görevi verildiği 2006 yılından bugüne, Karadenizli üreticilerimizden, yaklaşık 6 milyar Liralık fındık alımı yaptık. Giresun'da ise son 3 yılda toplam 30 bin ton kabuklu fındık alımı yaparak, üreticilere 400 milyon Lira ödedik" 

    Üretici ve çiftçilere bir de müjdesi olduğunu vurgulayan Bakanımız PAKDEMİRLİ "28 Ağustos 2020 cuma günü -yani yarın - saat 18.00 itibariyle, 11 kalemde, 86 milyon 464 bin Liralık tarımsal destekleme ödemesini, Değerli üreticilerimizin hesaplarına yatıracağız.” açıklamasını yaptı. 

    
 
    FINDIK ALIMINDA 1000 PERSONEL GÖREV YAPACAK


 
    Törende Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL'da bir konuşma yaptı. Giresun'da meydana gelen sel afetinde vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Genel Müdürümüz GÜLDAL, 2020 yılı fındık alım kampanyasında yaklaşık 1000 personel ve 70 civarın da ekiple hizmet vereceğini belirtti. 

    Fındık alım kriterlerinin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da aynı olacağını belirten Genel Müdürümüz, kriterleri “Sağlam iç fındık oranı yüzde 40 ve üzeri, rutubet oranı yüzde 6'ya kadar, buruşuk iç fındık oranı yüzde 10'un altında, çürük ve bozuk iç fındık oranı yüzde 3'ün altında, zuruflu tane oranı yüzde 3'ün altında, yabancı madde oranı binde 5'in altında, çatlak ve kırık ve kabuğundan çıkmış iç fındık oranının ise yüzde 5'in altında olmasını bekliyoruz” diyerek sıraladı. 

    Kriterlere uyan fındığın tamamını almak istediğimizi belirten Genel Müdürümüz GÜLDAL, yağışlı bir bölgede fındık üretiminin yapıldığına dikkat çekerek kurutmanın çok önemli olduğunu aktardı. GÜLDAL, “Yüzde 40 üzerinde iç sağlam fındık istiyoruz üreticilerimizden. Rutubeti yüzde 6'nın altında olmasını istiyoruz. Buruşuk fındık oranını yüzde 10 altında olması, çürük fındık oranını yüzde 3 altında, çatlak fındık oranının yüzde 5'in altında ve yabancı maddenin binde 5'in altında olmasını arıyoruz.”

    Kurumumuzun Covid-19 için ayrıca önlem aldığına vurgu yapan Genel Müdürümüz, üreticiler için özel kabinler yapıldığını da belirterek, maske ve mesafe kurallarına titizlikle uyulması temennisinde bulundu. 

    Konuşmaların ardından Tarım ve Orman Bakanımız Bekir PAKDEMİRLİ ve beraberindeki heyet 2020 yılı fındık alım sezonu açılışını yaparak Giresun Ticaret Borsasına ait Lisanslı Depoda fındık alım işlemlerini inceledi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN