Eroğlu Fındık Üreticisi Mağdur Edilmemeli

PAYLAŞ

İyi Parti Giresun il başkanı Abdülkadir Eroğlu ,Fındık üreticisinin mağdur edilmemesi gerektiğini belirtti.

Eroğlu şu açıklamalarda bulundu

 Fındığın fiyatı, alım politikası, üretim maliyeti, ihracat fiyatı ve diğer bir çok uygulama rekolteye göre belirleniyor. Elinizdeki veri doğru ise, doğru politikalar uygulayabilirsiniz. Rekolteyi olduğundan yüksek gösterirseniz fiyat düşer. Olduğundan az gösterirseniz bu kez fiyat yükselir. Her durumda birileri zarar eder. Bu nedenle rekolte tahmininin doğru yapılması, fındıkta bir çok uygulamanın doğru olmasını sağlar. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 700 bin ton, Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC) tarafından ise 790 bin ton açıklanan tahmini fındık rekoltesi, fındık fiyatlarının düşük çıkması amacı ile belirlenmiş afaki rakamlardır. Bu sene sadece tarsim bile ortalama yüzde 50 gibi don zayiatı vermiş olup, Giresun ve Orduda dondan dolayı rekolte düşük olacak toplam rekolte ise 500.000 tonu geçmeyecektir.

Fındık için çok acil radikal önlemler alınmalı ve de en önemlisi fındığın başkenti? ordu da dahil, Giresun dışında fındık destekleme ya da dönüm parası ödenmemeli. Çarşamba, bafra ovalarında senede 4 ürün alınan yerlerde fındık dikili. Fındığı üretmese bile dünya kadar dönüm parası alan bazlı destek almaktadır. Bu arada ferrero da bafra gibi dümdüz ovada 300.000 dönüm arazi kiralamış fındık üretmektedir. Üstelik de o düzlükte maliyeti bizim maliyetimizin onda biridir. Bir de üstüne dönüm parası alacak.

Türkiye’de yasa ile fındık dikimine izin verilen 16 il ve bu illere bağlı 123 ilçe var. Ancak, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne göre 43 ilde fındık yetiştiriliyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2001 yılında 555 bin hektar olan fındık dikim alanı 2019 yılında yüzde 37’lik artışla yaklaşık 760 bin hektara ulaştı. Yasayla izin verilmeyen illerden alım yapılmamasının takibi yapılması lazım. Tarım il müdürlükleri ve fiskobirlik bununla mücadele etmelidir. Ayrıca 16 ilin dışındaki illere dönüm parası ödenmemesi lazımdır. Hem sınırlandır hem de teşvik et olmaz. Dolayısıyle, fındık ekimine izin verilen 16 ilin dışındakilere dönüm teşvik parası ödenmemelidir. Ürüne teşvik değil illere göre teşvik verilmelidir.

Türkiye'nin fındık üretiminde ciddi bir reforma, yenilenmeye ve verimliliği artırmaya ihtiyacı var. çünkü, yıllardır uygulanan yanlış politikalar sonucu özellikle alan bazlı destekler üreticiyi bahçeden uzaklaştırdı. verimlilik azaldı. çiftçi fındıktan soğutuldu. Bahçeler yaşlandı.

Yeni bir tehdit ve tehlike de üretici maliyeti düşürmek için, sürgün temizleme ve bahçe biçme maliyetini düşürmek için sırgan ilacı adı verilen herbisitler kullanmaktadır. DDT gibi, sırgan ilaçlarının da çok acil yasaklanması lazımdır.

2015 yılında türkiye'nin en büyük fındık ihracatçısı olan trabzon merkezli oltan gıda 'yı satın alan ferrero fındık ihtiyacının yüzde 65'ini türkiye'den sağlıyor. manisa'da bir üretim tesisi var.
            oltan gıda'yı aldıktan sonra ferrero fındıkta en büyük alıcı ve aynı zamanda en büyük ihracatçı konumuna geldi. ikinci sıradaki en büyük ihracatçı şirket ise singapur merkezli olam gıda. o da bir kaç yıl önce progıda'yı satın almıştı. fındık ihracatında üçüncü sırada ise fındık politikalarında her dönem etkin olan cüneyt zapsu’nun balsu gıda’sı var. Sarella tadella grubu ordudan Kırklareli organizeye gidecekti. Fabrika yapıldı Kırklarelinde bitti. Ordu size fındık satmayız deyince fabrikayı ordu’da kapatmadı. Şu an kırklereli’ndeki bitmiş fabrika atıl duruyor.

Fındıkta şirket tarımı, şirket egemenliği kurulmak isteniyor. Türkiye, pamuk ve tütünden sonra fındıkta da üretimdeki gücünü şirketlere kaptırıyor. Nitekim Bafra ovasında 300.000 dönüm fındık bahçesi kurdular. Ve orada fındık 5 tl ye mal edecek ve kendi fındığını kullanacak.

Fiskobirlik 2007 yılından bu yana siyasi baskılar sonucu ortaklık yapısından uzaklaşş ve partilerin yan kuruluşu haline gelmiştir. Fiskobirliğin yönetim kademelerine çöreklenenlerin de politik arenada yükselme yeri gibi kullanılmaktadır.

Fiskobirliğin borcu yokmuş deniyor. Tek taraflı anlatınca herkes inanıyor. Her yıl kaç milyon tl lik arsa satarak borçları kapattı söylenmiyor. Bankalardan kullandığı kredilere ne kadar faiz ödendi söylenmiyor. Satılacak arsa kalmayınca ne olacak? Batacaksa şimdiden batsın hiç olmazsa arsaları satılmadan ortaklarına kalır. Yoksa arsa satarak ayakta kalmaya çalışması doğru bir işletme olmadığını göstermektedir.

Dünya fındık ihracatı yaklaşık 600.000-650.000 ton civarındadır. Dünya fındık üretimi ise 850.000 900.000 ton olup bunun yaklaşık 600.000 tonu ülkemizde ve 80.000 ile 100.000 tonu Giresunda üretilmektedir. Ve Giresunun başlıca geçim kaynağı fındık geliridir. Ancak son senelerde her ürünün fiyatı artarken fındığın sürekli fiyatı gerilemekte ve artık geçim kaynağı olmaktan çıkmıştır.

Fındıkta 320.000 ton ihracaat yapıldı ama her sene ihracaat arttıkça fındık fiyatı da düştü. En son fındığın kilosu ihracaatta ortalama 6 dolara kadar geriledi.

Gerekirse politikadan uzak yeni birlik kurulmalıdır.

 • Fındık için bölgede olan TMO Giresun’a bölge müdürlüğü kurmalıdır.
 • Fındık, "Stratejik ve Millî" bir ürünümüzdür. Türk fındığı ve üreticisinin korunması devlet politikası olarak benimsenmelidir. Çünki hiçbir gideri olmadan net 3 milyar dolar döviz girdisi sağlamaktadır. Entegre ürünler çikolata v.s geliştirilip markalaşmaya gidilerek, bu döviz girdisini 15 milyar dolara çıkarmak imkanı vardır. Fındığı bizden alıp üreten Ferrero fimasının tek başına cirosu 12 milyar dolardır.
 • Lisanslı depoculuk ve ürün borsaları geliştirilip, stoklu çalışma imkanı sağlanmalıdır.
 • Fiskobirlik rehabilite edilmelidir.
 • Bölgede, fındığa dayalı gıda sanayisine teşvik verilmelidir.
 • Enflasyona rağmen, 4 yıldır dönüm başına 170 TL olarak ödenen alan bazlı destekler 250 TL'ye çıkarılmalıdır. Ve yasanın izin verdiği illerşındaki illere alan bazlı destek ödenmemeli
 • Üreticiye FINDIK ALIM GARANTİSİ verilmelidir.
 • Fındık için kilo alım fiyatı, 30 lira maliyet ve 5 lira da refah payıyla, toplam 35 lira olmalıdır.
 • maliyetlerin düşürülmesi için mazot ve gübre fiyatları desteklenmelidir
 • Fındıkta alan toplulaştırma ve makinalı fındık tarımı devletin olmazsa olmaz önceliği olmalı.
 • Fındık bahçeleri yaşlandı hibe ve kredi uygulamaları ile bahçeler yenilenmeli, yenilenirken de makinalı tarıma uygun teraslı dikim yapılmalıdır.
 • Fındık sanayiine dayalı üretim ve üretim makinaları teşvik edilmeli

 

 

                                                                                                 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN