Covıd-19 Tedbirleri Denetimi

PAYLAŞ

Giresun Valisi  .Enver Ünlü, İçişleri Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen “Covid-19 Tedbirleri Denetimi” konulu genelge kapsamında 1 Ekim Perşembe günü denetimlerde bulundu.

Giresun Merkez Kale Mahallesi Kapukahve Camii önünden “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosu ile yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde başlatılan genel denetimlerde, vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik uyarılarda bulunuldu.

Denetimler sırasında vatandaşlarla bolca sohbet eden Vali Ünlü, cadde ve sokaklarda karşılaştığı miniklere nelere dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulunarak, oyuncak hediye etti.

Denetimlerin amacıyla ilgili bir açıklama yapan Vali Ünlü “Koronavirüsle mücadele henüz devam ediyor. Tehlike geçmiş değil. Okullarımızı kontrollü bir şekilde açmaya devam ediyoruz, hafta da iki güne çıkarttık. Kontrollü, kademeli şekilde okullarımızı açmak istiyoruz.

Çocuklarımızın okullarla buluşmasını çok arzu ediyoruz. Bu da normalleşmeyi biraz daha sağlayacak diye düşünüyoruz. Çocuklarımızın okullarına kavuşmaları için aldığımız tedbirlere, bakanlıklarımızın belirlediği tedbirlere, vatandaşlarımızın harfiyen uymalarını istiyoruz.

Çok zor değil. Maskeyle sosyal mesafeyi koruyarak biraz daha dikkat edeceğiz. Biraz daha sabredeceğiz. Kurallara uyacağız, uymayanları da uyaracağız.

Kış mevsimi geliyor. Kış mevsiminde diğer grip vakalarıyla birlikte birleşerek tekrar bir salgın yaşamamak için, vakaların artmamasını sağlamak adına tedbirlere sıkı sıkıya bağlı kalacağız. Mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak duracağız. İşimiz olmadıkça çok sokağa çıkmayı tavsiye etmiyoruz.

Sokağa çıkan vatandaşlarımız genelde öğrencilerimiz ve çalışmayan emekli kesim. Tabi ki, çıksınlar ihtiyaçlarını gidersinler ama bu sınırlı, kontrollü olsun. Çalışan, çalışmak zorunda kalan vatandaşlarımızı riske atmayalım. Vatandaşlarımızın işlerine gitme ve gelmelerinde her hangi bir sınırlama veya kısıtlama yok. Sokağa çıkma yasağını gerektiren bir sıkıntı yok ama o günlere tekrar dönmemek adına, mevcudu daha da iyiye götürme adına kurallara sıkı sıkıya bağlı kalarak inşallah bu işin üstesinden geleceğimizi düşünüyoruz.

Her zaman olduğu gibi; temizlik, maske ve mesafe diyoruz. Bunlara dikkat edelim” uyarılarında bulundu.  

81 İL VALİLİĞİNE “COVİD–19 TEDBİRLERİ DENETİMİ” KONULU GENELGE GÖNDERİLDİ

81 İl Valiliğine gönderilen Genelgede, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere/kurallara uyulması ve vali/kaymakamların koordinasyonunda sürdürülen denetim faaliyetlerinin salgınla mücadelede büyük önem taşıdığı ifade edildi. 

Farklı tarihlerde illere gönderilen genelgelerle, Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi doğrultusunda hazırlanan formlar kullanılarak süreklilik taşıyacak şekilde denetimler yapılması hususunda valiliklerin talimatlandırıldığı anımsatıldı. 

Bu çerçevede;

1 Ekim 2020 Perşembe günü tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından Sağlık İçin Hepimiz İçin mottosu ile yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimleri gerçekleştirilecek.
Bu denetimlerin; vatandaşların yoğun olarak bulunduğu başta şehir içi ve şehirler arası toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar olmak üzere, konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, nikâh merasimi şeklinde yapılan düğün törenleri, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde planlanacak. 
Denetimlerin vatandaşların gün içerisinde toplu olarak bulundukları ana caddeler, alışveriş yerleri, park ve bahçeler, otogarlar vb. kalabalık yerlerde yoğunlaştırılması, gece kulübü, pavyon, bar, birahane gibi daha önceki genelgeler çerçevesinde faaliyetlerine izin verilmeyen işyerlerinin fiilen açık tutulup tutulmadıkları, 24.00’ten sonra müzik yayını yapılıp yapılmadığı ve şehirlerarası toplu ulaşımda HES Kodu zorunluluğuna uyulup uyulmadığı hususlarına ağırlık verilecek. 
Denetimlerde Vatandaşlara Yönelik Rehberlik Edici ve Bilinçlendirmeye Yönelik Faaliyetlere Ağırlık Verilecek

Denetim ekipleri her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek. Denetimlerde vatandaşların kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (nikâh merasimi şeklindeki düğün, nikâh, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.
Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacak.
Denetimler sırasında vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek.
Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, iş yeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecek.  
Halk sağlığı açısından ciddi anlamda risk oluşturan ve süreklilik oluşturan ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanacak. 
Vali ve Kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyonun sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN