Zeytinlik Evleri Projesine Sıkı Takip

PAYLAŞ

Vali  Harun Sarıfakıoğulları, Zeytinlik Mevkii Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi kapsamında Valiliğimiz tarafından gerçekleştirilen cephe iyileştirmeleri ve restorasyon faaliyetleri yerinde incelendi.

Zeytinlik Semti'ndeki “Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi” kapsamında gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarını yakın takibe alan Vali Sarıfakıoğulları, sık sık bölgede incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi almaya devam ediyor.

Vali Sarıfakıoğulları’nın talimatıyla Zeytinlik Evlerinin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine kaydı için gerekli yazışmalar devam ederken, yetkililer tarafından Vali Sarıfakıoğulları’na aktarılan bilgide; Zeytinlik Semti'ndeki “Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda şuana kadar 12 evin restore edildiği, yine aynı semte pek çok evin bahçe duvarı, kapı, pencere ve müştemilatına müdahale edilerek iyileştirildiği ifade edildi.

Zeytinlik semtinde I. ve II. Etap olarak tescilli yapıların restorasyon çalışmalarını da yakından takip eden Vali Sarıfakıoğulları, ilk etabı tamamlanan restorasyon çalışmalarının ikinci etap çalışmaları ve “Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi” kapsamında gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının, bölgenin tarihi dokusunun korunarak yapılmasının, Giresun turizmine gözle görülür bir hareketlilik getireceğini ifade etti.
Bölgenin turizm açısından hareketlenmesi ile birlikte tarihi dokuya uymayan, görsel kirlilik oluşturan; elektrik, telefon ve internet hatlarının da yer altına alındığını ifade eden Vali Sarıfakıoğulları, Tarihi Giresun Evlerinin yoğunlukta bulunduğu Dik Sokak'ta da doğalgaz hattı döşemesinin tamamlandığını söyledi. 

Zeytinlik semtindeki incelemelerin akabinde İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıda 2020 yılı içinde planlanan projeler hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN