ÇOCUKLAR VE ŞİDDET SARMALI

İbrahim BOZKURT

ÇOCUKLAR VE ŞİDDET SARMALI

Çocuk, özenle beslenmek ister. Onun için yaşamak adına aldığı gıdayla, yaşamak adına aldığı eğitimin farkı yoktur.

Temiz gıda, sağlıklı yaşamaya, kötülerden arındırılmış davranışlar da sağlıklı beyin ve insan olmaya götürür.

“Ne olur iyi insan olmazsa? Tuttuğunu koparan, aslanın ağzındakini alan biri olsun, nasıl olursa olsun” diyemeyiz.

Millî Eğitim Bakanlığının; Öğretmenlerin yetiştirilmesinden başlayan, öğretmenlerin son yıllarda ellerinden adeta koparılarak alınan itibarlarını iadesine kadar giden bir takım görevleri var. Kaçınılmaz görevler bunlar.

Yalnız değişmeyen ve asla değişmeyecek olan ana-baba eğitimi var ki yine Millî Eğitim tarafından taviz verilmeden, başlatılıp, sürdürülmesi elzem bir proje ile sağlıklı nesiller yetiştirme yolunda adımlar atılmalı olduğu kanaatindeyim.

Denizli’ de bir lisede sokağa taşan grup kavgası, bir başka ilde öğretmene meydan dayağı, başka bir ilde okul müdürünün öğretmeni taciz durumu, bir öğrencinin başka bir öğrenciye şiddeti v.s. hususlar gündemdeki yerini korurken, bunların azalabilecek, münferit gençlik kavgaları olduğunu değerlendirmek ya da bir cahillik meselesi deyip geçiştirmenin mümkün olmadığı aşama çoktan gelmiş ve aşılmıştır.

Yıllar evvelinden yazıp yayımladığımız yazılarda bir şiddet sarmalından bahsetmiş, bu sarmalın gelecekteki tehlikesinin olası vahametini açıklamaya çalışmıştım. Buna göre, Okul müdürünün; müdür yardımcısı, öğretmen, öğrenci, okul çalışanı ve veli üzerinde baskı unsuru olduğunu, yapılan disiplin işlemlerinin büyük bölümünde işlenen konular arasında bu hususun yer aldığını yazmış, eğitim kurumlarında farklı şiddet eylemleri potansiyeline işaret etmiştim.

Müdür yardımcısının; öğretmen, öğrenci, okul çalışanı ve veli üzerinde,

Öğretmenin; öğrenci, okul çalışanı ve veli üzerinde, ağırlıklı olarak şiddeti yakın durduklarını yazmış yine yapılan tahkikatlarda bu hususların dikkat çekici olduğunu anlatmaya çalışmıştım.

Dahası var tabi…

Dahası; okul çalışanının, öğrencinin, velinin de ters istikamette aynı oranda şiddet eğilimi içinde olduklarını anlatmaya gayret etmiş, önemli olan “Çocuğun çocuğa şiddeti” durumuna dikkat çekmiştim.

Böylesine önemli bir sarmalı, Millî Eğitim Bakanlığının değerli uzmanlarının gerçekten sorun görüp, kalıcı çözümler için insan kaynağına yönelmediklerini de sorgulamıştım.

Hakikaten okullarımızda yetiştiremediğimiz ve öğretmenine sinirlenip, evden av tüfeği getirerek cinayet işlemeye eğilimli gençlere ne verdiğimiz önemlidir.

Ne veriyoruz?

Hiçbir şey tabi ki…

Hiçbir şey vermeyince bu oluyor. Hiçbir şey denilen yokluk, yaratılışı itibariyle; bencil olan insan varlığını kontrol edilemeyen bir ego içinde, vurduğu yerden ses getiren, tuttuğunu kopartan, kişiliksiz, ezen, ezmekten zevk alan canavara dönüştürüyor.

İlkokul düzeyinde çocukların davranışları ele alınırsa; öğretmen, veli kontrolünün sıkı ve düzenli olduğu bir dönem olarak kavranabilir. İşte o sıkı ve düzenli kontrol çocuklarda bir oto mekanizmayı devreye sokuyor. İlkokul sonrası öğrencilerin gelişim özelliklerinin de ağırlıklı olarak kendilerini zorlaması, velilerin de “Artık büyüdüler, dik kafalılık yapıyorlar, hiç değilse bize karşı gelmesinler” diye onların üzerindeki kontrol mekanizmasını kaldırıyorlar.

Halimiz, gündemimiz belli.

Yaşantımız, sosyal ve ekonomik yapımız da öyle.

Her insan çocuğunda kendini görebilmeli.

Her çocuğun davranışlarının kendisindeki davranışlar olduğunu bilmeli. Bundan yüksünmeden, sıyrılmaya ve istenmedik davranışları silip atmaya çalışmalı.

Genel bir çerçeve çizmeye çalıştığımız yazımız, üçüncü bölümüyle ve velilerin neler yapmaları halinde çocuklar bozulmadan, insanca yaşayabilirler? Neler yapılırsa şiddetten korunabilirler? Nasıl yetiştirmeliyiz? Veli olarak nelere dikkat etmeliyiz ki çocuğumuz şiddet sarmalı içinde yer almasın? Gibi soruların cevap bulduğu açıklamalarla devam edecek.

Kısaca; bir sonraki yazı velilere yönelik olacak.

Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak, onları tehlikelerden korumak birinci vazifemiz olarak karşımızda duruyor.

 

.

Yorum Yaz


Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları
Canlı Yayın

Foto Galeri

  • Giresunspor 2015 Foto Galeri
  • Giresunspor Maç Foto Galeri
  • Giresun 2015 Foto Galeri
  • Genel Foto Galerisi

Gold Firmalar

Videolar

  • Giresun Mayıs 2017 Video Çekim
  • Hüseyin BIÇAK Kümbet Şenliği
  • Şehr-i Giresun Tanıtım Videosu
  • Giresun 2014 Photo Albüm Video

Etkinlik Takvimi

Hava Durumu

Site İstatistik

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 307
Bu Ay : 5245
Bu Yıl : 5245
Toplam : 5245
Kayıt/Güncelleme: : 914 / 21.02.2019

Kanal28.tv © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. Kanal28.tv bir Ajans Moonlight Yapımıdır